Bir kez Modafenli,
Her zaman Modafenli.

Modafen Öğrencileri Çanakkale’de

Bir milletin dönüm noktası olan Çanakkale Savaşı’nın izlerini görmek amacıyla Modafen öğrencileri ile birlikte Çanakkale’ye gezi düzenlendi.

29-30 Mayıs tarihlerinde düzenlenen gezinin ilk durağı Gelibolu oldu. 1914 yılında başlayan, toplam 253.000 askerin şehit olduğu Kilit Bahir Kalesi, Seyit Onbaşı, Şehitler Abidesi, Kanlı Sırt ve Mustafa Kemal’in “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” dediği 57. Alay Şehitliği gezildi. Ardından milli tarihimizde altın bir sayfa haline gelen ve Çanakkale savaşının odak noktası olan, düşmana ilk darbenin indirildiği Mehmetçik Parkına gidildi. Parkın içinde Tanrı’ya dua eden bir insanın 5 parmağını sembolize eden “Conkbayırı Anıtı” görüldü. Tarihte büyük bir zafer olarak kabul edilen ve Türk Milleti’nin onuru olan bu büyük savaşın yapıldığı yerleri gezmek ve kalıntılarına rastlamak öğrencileri büyük bir heyecanın içerisine soktu. Ertesi gün ise Çanakkale şehir gezisi yapıldı. Truva, Aynalı Çarşı gezildi ve Queen Elizabeth gemisini batırmayı başaran Nusret Mayın Gemisi hakkında bilgi edinildi.

Atatürk’ün “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” Dediği Çanakkale Savaşı’nın izlerini yerinde gören öğrencilerimiz büyük bir tarihi bilgi ile dönmenin mutluluğunu yaşadı.