Bir kez Modafenli,
Her zaman Modafenli.

Modafen Öğrencileri CERN’de

5-9 Aralık tarihlerinde Modafen lise öğrencilerimiz profesyonel rehberler eşliğinde Cenevre, Lausanne, Montreux, Como, Milano, Modena ve Bologna şehirlerini içeren CERN programını gerçekleştirdi.

Bu program, bilim ve teknoloji alanında kariyer hedefleyen öğrencilerimizin hayallerini zenginleştirerek yeni bakış açıları kazanmalarına, bu alanlarda yüzyıllardır meydana gelen gelişmeleri görüp anlamalarına olanak sağlamaktadır. Programda öncelikli ziyaret noktası İsviçre-Fransa sınırında yer alan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ydi (CERN). Burada öğrencilerimiz CERN’in tarihi, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, kütlenin nedeni, karanlık maddenin doğası, Higgs parçacığının keşfi ile yapılan deneyler hakkında bilgi aldı ve bilim adamlarının sunumlarını izledi. Ayrıca öğrencilerimiz Microcosm ve Globe sergilerini gezerek bu bölgede çalışan bilim adamlarıyla birlikte öğle yemeği yedi. CERN’in çok önemli bölgeleri olan kontrol merkezi (CCC) ve kriyojenik test merkezleri gezilerek detaylı bilgiler alındı. Öğleden sonra öğrencilerimiz, özel randevu ile talep ettiğimiz ‘Cloud Chamber’ eğitimini alarak kendi deneylerini yaptı. Daha sonra tarihimizde önemli olan Lozan ve Montrö şehirlerine gidildi. Lozan’da Lozan Barış Anlaşması’nın yapıldığı Beau-rivage Palace otelini ziyaret ederek anlaşmanın imzalandığı oda görüldü ve bu anlaşmanın tarihteki önemi bir kez daha vurgulandı. Milano’da şehir turu ardından ‘Leonardo Da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi’ gezildi. Özellikle Da Vinci’nin birçok alanda yaptığı çalışmalar öğrencilerimizin fazlasıyla ilgisini çekti.

Programımızın son gününde Modena’da yer alan Ferrari fabrika turu ve müze ziyareti gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz Ferrari pilotları ile test sürüşü yapma imkânı buldu. Bu programda öğrencilerimiz kültürel, bilimsel, teknolojik ve tarihsel alanlarda birçok yeni bilgiler edinerek aynı zamanda keyifli ve eğlenceli vakit geçirdi.